Imiona w ST

Balaam (Bileam)

 kategoria: Słowniki   dział: Imiona w ST

Znaczenie imienia: Niszczyciel narodu

Fakty biblijne

Prorok cieszący się poważaniem ludzi do którego zwrócił się Balak, król Moabitów, gdy Izraelici zaczęli zagrażać Moabitom: zanosiło się, że "przykryją całą ziemię".

Balak posłał po Balaama, by ten rzucił na Izraelitów przekleństwo, ale Bóg ostrzegł Balaama, aby nie pomagał Balakowi. Balak ponowił swoją prośbę i tym razem Bóg zezwolił na podróż, nakazując prorokowi, by ten robił jedynie to, co nakaże mu Bóg.

Balaam wyruszył w podróż, kednak anioł stanął na jego drodze z kolejnym ostrzeżeniem, zobaczyła go tylko oślica, która zeszła z drogi. Balaam zbił ją, utarczka między Balaamem, a zwierzęciem trwała jakiś czas, aż do momentu, gdy oślica przemówiła ludzkim głosem, a Balaam ujrzał anioła. Anioł nakazał mu udać się do Balaka, ale nie pozwolił mu pomagać królowi.

Król był bardzo zawiedziony, próbował różnych form przekupstwa, jednak Balaam pobłogosławił Izraelitów i przepowiedział ich przyszłe zwycięstwa, czym wprowadził Balaka w gniew. Prorok powrócił do domu, z chciwości planując pokonanie Bożych zamiarów, co mu się udało, zwodząc Izraela do bałwochwalstwa.

Zginął podczas wojny z królami midiańskimi.

Wersety biblijne

Lb 22:5-41; 23:1-30; 24:1-25; Lb 31:8.16; Pwt 23:5-6; 23:6; Joz 13:22; 24:9-10; 1Krn 6:55; Ne 13:2; Mi 6:5; 2P 2:15; Jud 1:11; Ap 2:14

Portal Biblijny.org - serwis o Bogu i Słowie Bożym. Twórcy serwisu: Masmika & Gani - O portalu - Kontakt
Ta strona używa plików cookies (niezbędnych do prawidłowego działania oraz analitycznych). Odmów Wybierz ciasteczka (więcej informacji)