Imiona w ST

Abiszaj

 kategoria: Słowniki   dział: Imiona w ST

Znaczenie imienia:

Fakty biblijne

Ojciec podarunku

Fakty biblijne

Syn Serui, brat Joaba i Asaela. Był jednym z generałów Dawida w jego konflikcie z Saulem. Był z Dawidem, gdy zaskoczyli Saula w jego obozie na wzgórzu Chakila. Chciał zabić króla, gdy ten spał w namiocie w środku obozu, jednak Dawid zabronił mu podnoszenia ręki na Pomazańca Bożego.

On zabił filistyńskiego olbrzyma Iszbi z Not, który groził śmiercią Dawidowi (2 Sam. 21:15-17). Innym razem pokonał 300 ludzi, i zabił ich własną włócznią (2 Sam. 23:18)

Po śmierci Saula, gdy Abner obwołał Iszboszeta, syna Saula królem nad Izraelem, trzej bracia: Joab, Abisaj i Asael spotkali się w walce zbrojnej z Abnerem. Asael był szybszy niż inni, dlatego pierwszy dopadł Abnera, lecz zginął od pchnięcia włócznią w brzuch.
Abisaj był na czele oddziału trzydziestu najdzielniejszych rycerzy Dawida, zdobył sławę jako ten, który "wywijał on włócznią nad trzystu, których położył trupem".

Wersety biblijne

I Ks. Samuela 26, II Ks. Samuela 2, 21, 23; I Ks. Kronik 11, 18, 19

Portal Biblijny.org - serwis o Bogu i Słowie Bożym. Twórcy serwisu: Masmika & Gani - O portalu - Kontakt
Ta strona używa plików cookies (niezbędnych do prawidłowego działania oraz analitycznych). Odmów Wybierz ciasteczka (więcej informacji)