Imiona w ST

Samson

 kategoria: Słowniki   dział: Imiona w ST

Znaczenie imienia: Bohater jak słońce

Fakty biblijne

Syn Manoacha, z pokolenia Dan, z miasta Sorea, sądził Izrael przez 20 lat w regonie Dana między Sorea i Esztaol, w sąsiedztwie Filistynów.

Jego narodziny były cudownie zwiastowane przez anioła, który wpierw ukazał się jego matce, nakazując jej, by nie spożywała nieczystych potraw, nie piła wina, dotyczyło to również jej syna, potem ukazał się obojgu rodzicom.

Samson miał od urodzenia aż do dnia swojej śmierci być nazirejczykiem Bożym, czyli nie wolno było mu ścinać włosów.

Samson był obdarzony od Boga Duchem Świętym i wielką siłą, gdy dorósł, nękał Filistyńczyków, miał jednak wielką słabość do kobiet i to z reguły do Filistynek.

Pierwsza jego żona pochodziła z Timny, podczas uczty weselnej zadał zagadkę, której nikt nie potrafił odgadnąć. Zastawem miało być 30 weselnych szat. Filistyni namówili jego żonę, by zdradziła im rozwiązanie grożąc jej śmiercią. Przestraszona kobieta wyjawiła im rozwiązanie. Samson odkrył zdradę i w gniewie zabił 30 Filistynów w Aszkalonie, po czym ich szaty oddał jako przegraną. 

Gdy Samson dowiedział się, że jego żonę oddali innemu, podpalił łany zbożowe Filistynów, za to w odwecie Filistyni zabili jego żonę. Samson w zemście sporządził wśród nich "rzeź okrutną" i zamieszkał w jaskini Etam.

Judejczycy wydali Samsona w ręce Filistynów, tego jednak opanował Duch Pański i znalazłszy oślą szczękę, zabił nią tysiąc mężczyzn. Nazwał potem to miejsce "Wzgórze Szczęki", tam też został napojony przez Boga ze "Źródła Wołającego", ktore cudownie powstało w zagłębieniu skalnym w Lechi.

Klęska Samsona zaczęła się, gdy w Gazie poznał prostytutkę Dalilę i pokochał ją. Przekupna kobieta zmówiła się z Filistynami i za 1100 srebrników od każdego z książąt obiecała wyjawić źródło jego mocy. Samson wiele razy ją zwodził, jednak tak długo mu się naprzykrzała, że zdradził jej, iż jest Nazirejczykiem i nigdy z tego powodu nie ścinano mu włosów.

Dalila ogoliła mu w nocy głowę, a Filistyni bezsilnego Samsona oślepili i osadzili w więzieniu. Po długim czasie niewolniczej pracy Samsonowi odrosły włosy, a Filistyni, chcąc się zabawić, sprowadzili go do świątyni filistyńskiej.

Samson błagał Boga o zwrot mocy i chwyciwszy dwa słupy wspierające budynek powalił je, zabijając ponad 3 tysiące zebranych ludzi. Sam przy tym zginął. Pogrzebano go pomiędzy Sorea a Esztaol w grobie Manoacha, jego ojca.

Wersety biblijne

Sdz 13-16

Portal Biblijny.org - serwis o Bogu i Słowie Bożym. Twórcy serwisu: Masmika & Gani - O portalu - Kontakt
Ta strona używa plików cookies (niezbędnych do prawidłowego działania oraz analitycznych). Odmów Wybierz ciasteczka (więcej informacji)