Imiona w ST

Uzzjasz

 kategoria: Słowniki   dział: Imiona w ST

Znaczenie imienia:  Pan jest moją mocą

Fakty biblijne

Występuje w Biblii jako Azariasz lub Uzzjasz. Jeden z synów Amasjasza, objął rządy w wieku 16 lat, panował w Judzie przez 52 lata. Jego matka Jekolia pochodziła z Jeruzalemu.

Był pobożnym królem, posłusznym prorokowi Zachariaszowi, przez co Bóg obdarzał go powodzeniem w walce z Filistynami, a Ammonici składali mu haracz.

Był świetnym strategiem, zbudował baszty na pustyni i w Jeruzalemie, wyposażył całe wojsko w broń, a w Jeruzalemie umieścił pomysłowe machiny wojenne do miotania kamieniami.

Był też zamiłowanym ogrodnikiem, wykuł liczne cysterny i zasadził winogrona na górach.

Niestety, gdy doszedł do wielkiej potęgi i władzy wbił się w pychę i ośmielił się złożyć ofiarę z kadzidła mimo, że był to przywilej jedynie kapłanów. Kiedy kapłan Azariasz sprzeciwił mu się, Uzzjasz rozgniewał się, wtedy Bóg dotknął go trądem, przez co musiał pospiesznie opuścić świątynię i zamieszkał w domu dla trędowatych do samej śmierci. Z racji choroby jego grób był umieszczony w odosobnionym miejscu.

Władzę w jego miejsce sprawował jego syn, Jotam.

 

Wersety biblijne

2Kl 15:1-7; 2Kn 26:1-23

Portal Biblijny.org - serwis o Bogu i Słowie Bożym. Twórcy serwisu: Masmika & Gani - O portalu - Kontakt
Ta strona używa plików cookies (niezbędnych do prawidłowego działania oraz analitycznych). Odmów Wybierz ciasteczka (więcej informacji)