Imiona w ST

Ewa

 kategoria: Słowniki   dział: Imiona w ST

Znaczenie imienia: Kobieta, matka wszystkich żyjących

Fakty biblijne

Pierwsza kobieta, stworzona przez Boga z żebra Adama, miała być towarzyszką i pomocą pierwszemu człowiekowi. Gdy Adam zakończył nadawanie nazw zwierzętom, zauważył, że każde zwierzę występuje w parze, wtedy Bóg stwierdził "niedobrze człowiekowi, gdy jest sam". Adam po przyprowadzieniu Ewy nazwał ją "mężatką, gdyż z męża została wzięta".

Pierwsi ludzie otrzymali od Boga ogród Eden, w którym zasadzone było drzewo poznania dobra i zła, z którego nie wolno było zrywać owocu, ani go nawet dotykać. Ewa zwiedziona przez węża złamała ten nakaz, namawiając do tego również swego męża.

Gdy oboje zgrzeszyli, otworzyły im się oczy i ujrzeli, że są nadzy, dlatego ukryli się przez spacerującym po ogrodzie Bogiem. Zapytani o przyczynę ich zachowania, zrzucali winę jeden na drugiego. Karą za złamanie zakazu była śmierć, dlatego zostali wygnani z rajskiego ogrodu, by nie mieli dostępu do drzewa życia.

Ewa urodziła Kaina, swego pierworodnego, potem Abla i Seta.

Wersety biblijne

Rdz 2:20-25; 3:1-24; 4:1-25

Portal Biblijny.org - serwis o Bogu i Słowie Bożym. Twórcy serwisu: Masmika & Gani - O portalu - Kontakt
Ta strona używa plików cookies (niezbędnych do prawidłowego działania oraz analitycznych). Odmów Wybierz ciasteczka (więcej informacji)