Imiona w ST

Achab

 kategoria: Słowniki   dział: Imiona w ST

Znaczenie imienia:  Ojca brat

Fakty biblijne

Syn Omriego, siódmy w kolejności król państwa Izraelskiego. Rządy sprawował w stolicy Samarii.

Zręczny polityk, za jego panowania Izrael rozszerzył swe panowanie nad Gileadem i Baszan (na wschód od Jordanu). Panował także przez pewien czas nad Juda i Moabem (na wschód od Morza Martwego).

Achab jednak zbyt dużo prowadził wojen, nadwerężył skarb państwa i nie mógł podjąć decyzji, czy pozostać w stanie tradycyjnej wrogości wobec Syrii (z którą Izrael miał nie kończące się problemy graniczne), czy też wspólnie z nią wystąpić przeciw Asyrii.
Za żonę wziął sobie pogankę Izabel, córkę króla Sydończyków, która wprowadziła kult Baala doprowadzając tym samym do duchowego upadku narodu.

Achab pozostawał w ostrym konflikcie z Eliaszem Bożym prorokiem. Konsekwencją była trzy i pół letnia susza, zakończona konfrontacją Eliasza z prorokami Baala na górze Karmel.

Izabel była nieprzejednaną intrygantką, a Achab był we wszystkim jej posłuszny. Ona to doprowadziła do niewinnej śmierci Nabota, którego winnicę Achab chciał wziąć w posiadanie. Eliasz przepowiedział Achabowi i Izabel śmierć jako karę za to, co uczynili. Achab przeraził się proroctwa i pokutował przed Bogiem.

Achab przekonał Judę, by stanęła po jego stronie w konflikcie z Syrią. Mimo, że na wojnę udał się w przebraniu, zginął pod Ramot w Gileadzie, zabity przez wojownika, który "ni stąd, ni zowąd naciągnął łuk i trafił króla izraelskiego".

Po jego śmierci władzę sprawowało dwóch jego synów. Jednak osiem lat po śmierci Achaba jego ród utracił władzę podczas krwawego przewrotu, na którego czele stanął dawny wódz armii Achaba - Jehu.

Wersety biblijne

1Krl 16:29.33; 18:20.42; 19:1; 20:14; 21:4; 2Krl 10:1; 2Krn 18:3

Portal Biblijny.org - serwis o Bogu i Słowie Bożym. Twórcy serwisu: Masmika & Gani - O portalu - Kontakt
Ta strona używa plików cookies (niezbędnych do prawidłowego działania oraz analitycznych). Odmów Wybierz ciasteczka (więcej informacji)