Imiona w ST

Abimelek

 kategoria: Słowniki   dział: Imiona w ST

Znaczenie imienia: Ojciec mój jest królem

Fakty biblijne

Syn Gedeona i jego nałożnicy z Sychem.
Gedeon oprócz niego miał jeszcze 70 synów, Abimelek jednak spiskował przeciw nim pożądając władzy. Zgromadził u swych krewnych w Sychem pieniądze, za które najął awanturników i zbójców i zaatakował dom swego ojca, zabijając wszystkich braci oprócz jednego Jotama, któremu udało się uciec, wygłosiwszy wpierw proroctwo na szczycie góry Garizim o Abimeleku i mieszkańcach Sychem.

Po tym fakcie mieszkańcy Sychem, podburzani wcześniej przez Abimeleka obwołali go królem, jedenakże po trzech latach wdali się w spór z Abimelekiem i urządzali pod wpływem Gaala, syna Obeda zasadzki na niego w górach.

Abimelek zdobył dzięki Zebulowi, namiestnikowi Sychem miasto, zrównał je z ziemią i miejsce to posypał solą. Potem ruszył na Tebes. Podczas próby zdobycia wewnętrznej warowni, został ciężko ranny w głowę rzuconym przez kobietę kamieniem młyńskim. By uniknąć hańbiącej śmierci, polecił giermkowi, by go dobił. Następnie jego zwolennicy rozeszli się do swoich domów.

Wersety biblijne

Ks. Sędziów 9

Portal Biblijny.org - serwis o Bogu i Słowie Bożym. Twórcy serwisu: Masmika & Gani - O portalu - Kontakt
Ta strona używa plików cookies (niezbędnych do prawidłowego działania oraz analitycznych). Odmów Wybierz ciasteczka (więcej informacji)