Imiona w ST

Ezaw

 kategoria: Słowniki   dział: Imiona w ST

Znaczenie imienia: włochaty, kosmaty, szorstki

Fakty biblijne

Ezaw, nazywany również Edomem (czerwony), był pierworodnym synem Rebeki i Izaaka.

Okoliczności jego narodzenia zapowiadały wrogość, jaka potem zaistniała pomiędzy braćmi i narodów, jakie założyli. Z upływem czasu Jakub, ulubieniec matki stał się pasterzem, Ezaw zaś poświęcił się niebezpiecznemu życiu myśliwego, przez co stał się ulubieńcem ojca, który przepadał za dziczyzną.

Podczas jednej z wypraw myśliwskich Ezaw wrócił tak wygłodniały, że zlekceważył swe pierworództwo i oddał go swemu bratu za miskę soczewicy. Układ był znany jedynie obu braciom, jednakże, gdy przyszedł moment, gdy Izaak miał pobłogosławić swego pierworodnego, Rebeka pomogła Jakubowi oszukać niewidomego ojca, by ten pobłogosławił go zamiast Ezawa.

Ezaw, gdy dowiedział się o oszustwie Jakuba poprzysiągł mu zemstę. Rebeka usłyszawszy groźby, postanowiła odesłać Jakuba do swego wuja ze strony matki, Labana, tłumacząc Izaakowi, że tam Jakub może znaleźć dla siebie żonę, gdyż Ezaw stał się zmartwieniem dla swego ojca, poślubiając w wieku lat 40-tu dwie obce, chetyckie kobiety, Judytę i Basemat.

Ezaw widząc, że Jakub uzyskał przychylność ojca, postanowił pogodzić się z rodzicami, poślubiając córkę Ismaela, swego wuja. Doprowadziło to do związania losów Ezawa z plemionem Ismaela.

Gdy po 30 latach Jakub powrócił z Padam-Aram, bracia pogodzili się ze sobą. 20 lat później, po śmierci ich ojca, Izaaka, spotkali się ze sobą po raz ostatni, przy jego grobie.

Edomici, którzy byli potomkami Ezawa pamiętali o ostrych kłótniach między braćmi i z ostrą nienawiścią walczyli przeciw Izraelowi, którzy byli potomkami Jakuba.
O dalszych losach Ezawa Biblia nic nie wspomina.

Wersety biblijne

Rdz 25:20-34; 26:34-35; 27; 28:1-9; 32:3-8; 33:1-16; 35:29.

Portal Biblijny.org - serwis o Bogu i Słowie Bożym. Twórcy serwisu: Masmika & Gani - O portalu - Kontakt
Ta strona używa plików cookies (niezbędnych do prawidłowego działania oraz analitycznych). Odmów Wybierz ciasteczka (więcej informacji)