Imiona w ST

Haman

 kategoria: Słowniki   dział: Imiona w ST

Znaczenie imienia: hałas, zgiełk

Fakty biblijne

Syn Hammedaty, potomka Agaga, główny minister króla Persji Achaszwerosza, był do tego stopnia wywyższony przez króla, że wszyscy dworzanie królewscy musieli oddawać mu pokłon. Jednak Mordochaj, ponieważ był Żydem, nie chciał mu się pokłonić. Z tego powodu został nienawidzony przez Hamana.

Rozwścieczony Haman planował wymordowanie Mordochaja i wszystkich Żydów w Persji. Plany jego zostały udaremnione dwa razy: raz, kiedy król przeczytał w Księdze Dziejów o wykryciu spisku przez Mordochaja. Achaszwerosz uhonorował go w sposób uwłaczający Hamanowi, każąc prowadzić po placu miejskim Mordochaja na koniu, przyodzianego w królewskie szaty. Ironia była w tym o tyle większa, że sposób ten był wymyślony przez samego Hamana, który sądził, że król chce jego samego odznaczyć.

Za drugim razem plany zgładzenia Żydów zostały zniweczone przez Esterę, która ujawniła je Achaszweroszowi, jednocześnie przyznając się, że jest Żydówką.

Król nakazał powiesić Hamana na szubienicy, którą ten przygotował dla Mordochaja.

Wersety do imienia

Księga Estery

Portal Biblijny.org - serwis o Bogu i Słowie Bożym. Twórcy serwisu: Masmika & Gani - O portalu - Kontakt
Ta strona używa plików cookies (niezbędnych do prawidłowego działania oraz analitycznych). Odmów Wybierz ciasteczka (więcej informacji)