Niechrześcijańskie teksty o Jezusie

 kategoria: Ciekawostki

Niechrześcijańskie teksty o Jezusie

Około 115 r. rzymski historyk Tacyt opisał prześladowania chrześcijan przez Nerona, po pożarze w Rzymie w 64 r.:
„Początek tej nazwie dał Chrystus, który za panowania Tyberiusza skazany został na śmierć przez prokuratora Poncjusza Piłata, a przytłumiony na razie zgubny zabobon znowu wybuchnął, nie tylko w Judei, gdzie się to zło wylęgło, lecz także w stolicy dokąd wszystko, co potworne i sromotne zewsząd napływa i licznych znajduje zwolenników.”

Józef Flawiusz był żydowskim historykiem, który najpierw walczył z Rzymianami, a potem przeszedł na ich służbę. Zmarł ok. 98 r., pozostawiwszy po sobie kilka dzieł, w których starał się przedstawić Rzymianom judaizm. W „Starożytnościach żydowskich” napisał o Jezusie:
„W tym czasie żył człowiek mądry imieniem Jezus, którego postępowanie było dobre, a Jego cnoty uznawane. Wielu Żydów i ludzi z innych narodów stało się Jego uczniami. Piłat skazał Go na śmierć przez ukrzyżowanie, ale ci, którzy stali się Jego uczniami głosili Jego naukę. Opowiadali, że ukazał się im trzeciego dnia po ukrzyżowaniu i że był żywy. Może był On Mesjaszem, o którym prorocy mówili cudowne rzeczy.”

Portal Biblijny.org - serwis o Bogu i Słowie Bożym. Twórcy serwisu: Masmika & Gani - O portalu - Kontakt
Ta strona używa plików cookies (niezbędnych do prawidłowego działania oraz analitycznych). Odmów Wybierz ciasteczka (więcej informacji)