Kobiety w Biblii

 kategoria: Ciekawostki

Pozycja kobiet

U Izraelitów pozycja kobiet była niska, czego dowodem jest choćby benedykcja odmawiana przez mężczyzn w czasie liturgii synagogalnej: „Błogosławiony bądź, o Panie, Boże nasz, Królu wszechświata, że nie stworzyłeś mnie niewiastą”.

Kobiety były całkowicie zależne od swoich mężów. Wykonywały najcięższe prace domowe, pilnowały stad owiec i pracowały na polu. Ich reputacja zależała od liczby urodzonych dzieci i od rezultatów wykonywanej pracy. Prawa kobiet w społeczeństwie były również bardzo ograniczone. Mężczyzna mógł wręczyć żonie list rozwodowy z całkiem błahego powodu, natomiast ona sama nie mogła domagać się respektowania swoich praw. Kobiety nie mogły być powoływane na świadka, nie mogły dochodzić sprawiedliwości, ani wymierzać jej innym. W sferze religijnej były odsunięte od oficjalnej służby Bożej, najwyżej dopuszczano je do pełnienia niższych posług. Uznawano bowiem, że kobieta realizuje swe powołanie przede wszystkim przez macierzyństwo.

Portal Biblijny.org - serwis o Bogu i Słowie Bożym. Twórcy serwisu: Masmika & Gani - O portalu - Kontakt
Ta strona używa plików cookies (niezbędnych do prawidłowego działania oraz analitycznych). Odmów Wybierz ciasteczka (więcej informacji)