Narody biblijne

Ammonici

 kategoria: Słowniki   dział: Narody biblijne

Lud wywodzący się od Lota, bratanka Abrahama, Ben-Ammiego, innymi słowy jest spokrewniony z Izraelem. W XII w pne osiedlił się na wschód od Jordanu zajmując terytoria innego ludu zwanego Refaitami. W czasach, gdy naród żydowski był jeszcze kierowany przez sędziów, Amonici mieli już utworzone królestwo. W tym to też okresie doszło do konfliktów zbrojnych wywołanych ekspansją Amonitów na zachód. Zapędy te zostały zahamowane przez Jeftego.

Za czasów Dawida Ammonici zostali podporządkowani Izraelowi, lecz ich zależność nie trwała długo, tylko do czasu śmierci króla Salomona. W ciągu następnych wieków byli podporządkowani Asyrii, Babilonii, Persji, a od roku 64 pne stali się wasalami Rzymu. Czcili bożka Milkoma, któremu składali ofiary z ludzi. Ich stolicą był Rabbat–Ammon który dziś nazywa się Amman i jest stolicą Jordanii. Zamieszkiwali tereny na wschód od Morza Martwego.

Na obrazku: Mały pomnik króla Ammonitów. Napis na cokole identyfikuje postać jako "Yarah-azar, syn Zakira, syn Shaniba"

Występują w Biblii: Rdz 19:38; Pwt 2:19-20; Sdz 10:9-17; 11:4-5.33; 2Sm 10:6-11; 1Krl 11:5

Portal Biblijny.org - serwis o Bogu i Słowie Bożym. Twórcy serwisu: Masmika & Gani - O portalu - Kontakt
Ta strona używa plików cookies (niezbędnych do prawidłowego działania oraz analitycznych). Odmów Wybierz ciasteczka (więcej informacji)