Geografia Izraela

Klimat Izraela

 kategoria: Atlasy biblijne   dział: Geografia Izraela

Klimat Izraela:


Specyficzne położenie państwa Izrael sprawia, że pomimo jego niewielkiej powierzchni obserwuje się duże różnice klimatyczne. Może zdarzyć się tak, iż w terenach górskich pada śnieg, natomiast na terenach równinnych dojrzewają owoce.

Zarówno temperatura jak i opady zależą od położenia. Można powiedzieć, że czym bardziej na północ oraz na zachód tym klimat jest łagodniejszy, z wyższą ilością opadów. Na północy w terenach górskich roczna suma opadów  waha się od 750 aż do 1500 mm. Jest to spowodowane tym, iż góry zatrzymują masy wilgotnego powietrza ciągnącego znad morza nie przepuszczając go dalej w głąb lądu. Wędrując na południe zauważa się gwałtowny spadek opadów. W Judei  już w przeciągu roku notuje się już tylko 500-750 mm opadów. Tendencja ta utrzymuje się w miarę posuwania na południe, jak i na wschód. I tak na przykład w Jerozolimie roczny opad to około 500 mm, a 25 km dalej w położonym na wschód i 1000 m. Niżej w Jerychu w ciągu roku spada zaledwie 100 mm deszczu.

Podobnie ma się rzecz z temperaturami: są one dość różnorodne. W terenach pasa nadbrzeżnego roczna średnia temperatur wynosi 22°C. Natomiast w terenach górskich jest znacznie niższa i wynosi 17°C. W dolinie Jordanu średnia izoterma to 25°C, czasami jest jeszcze przekroczona. Zajordanie to klimat umiarkowany, lecz o dużej amplitudzie temperatur między dniem a nocą. W dzień osiąga około 30° w nocy potrafi spaść do –3°.

Mówiąc na temat opadów trzeba zwrócić uwagę, że deszcze padają tu okresowo. Czas letni to okres suszy, gdzie nie padają deszcze. Pierwsze opady przypadają na wrzesień zwane są deszczem wczesnym, jest on potrzebny do wysiania ziarna w polu. W grudniu i styczniu padają obfite deszcze zapewniające obfitość wilgoci do wzrostu roślin na polach. W marcu lub kwietniu przychodzi deszcz zwany w Biblii późnym, który jest bardzo potrzebny do dojrzewania plonów na polach. Śnieg w tym rejonie jest zjawiskiem znanym choć nie częstym, i to raczej w rejonach górzystych, nigdy zresztą nie utrzymujący się długo. Nie sposób pominąć rosy, która obficie jest przynoszona przez wiatry wiejące z zachodu od morza. W terenach nadmorskich może ona stanowić nawet do czwartej części opadu w tym rejonie. Wiatry wieją względnie regularnie i mają ogromny wpływ na wcześniej wymienione czynniki klimatyczne. Wiatry zachodnie wiejące od morza Śródziemnego niosą deszcze i rosę, z północnymi wiatrami związane są chłody i deszcze, ze wschodnim zaś wiatrem przychodzi susza. Natomiast południowy „chamsin” niesie znad pustyń arabskich żar pustyń dochodzący nieraz do 50°C. Klimat równin nadmorskich należy do strefy podzwrotnikowej, tereny górskie przed i zajordania to strefa umiarkowana, a dolina Jordanu to strefa podzwrotnikowa. 

Portal Biblijny.org - serwis o Bogu i Słowie Bożym. Twórcy serwisu: Masmika & Gani - O portalu - Kontakt
Ta strona używa plików cookies (niezbędnych do prawidłowego działania oraz analitycznych). Odmów Wybierz ciasteczka (więcej informacji)