Zwierzęta

Wielbłąd

 kategoria: Atlasy biblijne   dział: Zwierzęta


Nazwa łacińska:  Camelus dromedarius
Występuje w Biblii - 58 razy
Gdzie występuje w Biblii - m.in. Rdz 24:10; Sdz 8:21; 1Sm 27:9; Iz 30:6; Jr 2:23

Charakterystyka

Współcześnie żyją dwa gatunki wielbłądów: wielbłąd jednogarbny (Camelus dromedarius), zwany również dromedar oraz wielbłąd dwugarbny, zwany baktrian. Dromedar jako zwierzę domowe występuje we wszystkich krajach północnej Afryki, skąd przez Bliski Wschód i Syrię sięga do północnych Indii. Jest wszechstronnie użytkowany: jako wierzchowiec, zwierze juczne, źródło mleka, wełny, mięsa i skóry.
To największe zwierzę pustynnych terenów Afryki osiąga długość ciała 300 cm i wysokość 200 cm. Garb jest wypełniony tłuszczem, który służy jako materiał zapasowy na wypadek głodu, a ponadto z tłuszczu tego w procesie utleniania powstaje woda, dzięki czemu wielbłąd może długo obywać się bez picia. Znosi upały do 50 stopni oraz mrozy do -30 stopni Celsjusza.
Żywi się wszelkimi roślinami rosnącymi na pustyni, jakich nie jest w stanie zjadać żaden inny ssak: słonoroślami, suchymi pędami, a nawet gatunkami kolczastymi.
Wielbłądy są wspominane w historiach Abrahama, Jakuba i Hioba. Izraelitom nie wolno było jeść wielbłądziego mięsa.

Portal Biblijny.org - serwis o Bogu i Słowie Bożym. Twórcy serwisu: Masmika & Gani - O portalu - Kontakt
Ta strona używa plików cookies (niezbędnych do prawidłowego działania oraz analitycznych). Odmów Wybierz ciasteczka (więcej informacji)